comment 0

Mimarlık Öğrencilerinden Yerel Zanaatkar ile İşbirliği

Doğal malzeme kullanarak ve yerel zanaatkarlarla işbirliği yaparak gerçekleştirdikleri Kelesti proje tüpü tasarımı üzerine Siesti Design ekibi ile konuştuk.

Proje fikri nasıl ortaya çıktı?

Eminönü’nde gezerken karşılaştığımız sepetçi Muharrem Usta’yı, ustalığını icra ederken farkettik. Ara bir sokakta küçük mavi dükkanı ile pek dikkat çekmiyordu. Afili bir tabelası veya koca yazıları olan bir dükkan değildi; aksine olması gerektiği gibi, soba bacasının dükkanın camından çıktığı, içeriden kestane ağacının tazeliğini ve canlılığını hissedebileceğiniz kokusu dışarı yayılan bir dükkandı.
Muharrem usta 25 yaşında, çıraklıktan babasının ve dedesinin yanında yetişmiş, işini o küçük dükkanda idame eden mütevazı bir abimiz.
Arkadaşlarımla birlikte  ‘baştan aşağıya emek kokan bu işi nasıl kullanabiliriz?’ diye düşündük ve aklımıza bu fikir geldi. Doğallığın ve eskinin özlemini çektiğimiz modern dünyada bize eskiyi hatırlatabilecek bir küçük simge olmalıydı ve bunu günlük yaşantımızda kullanabilmeliydik. Mimarlık öğrencileri olarak ilk aklımıza gelen, her zaman kullandığımız proje tüpünü Muharrem abiyle birlikte el emeğine döktük.

Projeyi ortaya çıkarırken Muharrem Usta ile nasıl bir işbirliği yaptınız? Tasarım ve üretim süreci boyunca nasıl bir iş bölümü oluşturdunuz?

Muharrem Usta’ya aklımızdaki fikri ilk anlattığımızda onda da bir heyecan oluştu. Yaşının  bize yakın olması da bir avantajdı. Muharrem Usta, zaten elinde birçok iş varken mesai saatinden çok daha geç saatlere kadar bizimle çalıştı. Öncelikle prototipler oluşturduk ve bu prototipleri yaptıkça daha da gelişti ürün. Tasarım sürecinde odaklandığımız nokta ise insanların ürünü görür görmez proje tüpü olduğunu anlamasıydı. Kapak tasarımı bu noktada en önemli kısımdı ve istediğimiz sonucu alana kadar tasarımları geliştirdik.

Üretilecek nesne olarak neden proje tüpünü tercih ettiniz? Mimarlık öğrencisi günlük yaşamında pek çok nesneye gereksinim duyuyor. Sizce bunlardan başka hangileri bu teknikle üretilebilirdi?

Proje tüpünü tercih ettik çünkü ben proje tüpünü yanımda taşımayı çok seven birisi olmama rağmen taşımıyordum. Arkadaşlarımızda da benzer durumları gördük. Biz de bunu değiştirmek için tamamen doğal malzeme ve el işçiliğinin samimiyeti ile yeniden imal etmeye karar verdik ve ortaya “kelesti” çıktı. İleride mimarlık malzemeleri için daha da farklı düşüncelerimiz var.

Örgü proje tüpü normal bir proje tüpüne kıyasla nasıl performans gösteriyor? Nesneye eklediği özellikler neler?

Nesneye eklediği en önemli özellik, kestane ağacı gibi doğal bir malzemenin kullanımı olarak ön plana çıkıyor. Kestane ağacı uzun süre dayanıklı olmasının yanı sıra mukavemeti ve hafifliği ile tam aradığımız malzeme.

Projeyi geliştirmek veya benzer yaklaşımlarla yeni projeler üretmek için fikirleriniz var mı? Varsa neler?  

Kelesti proje tüpünü daha da geliştirmeyi planlıyoruz. Kelesti’ye T cetveli ve kalemlik gibi fonksiyonlar eklemeyi düşünmekteyiz. Benzer yaklaşımlarda, farklı malzeme ve tasarımlarla çizili projelerimiz mevcut. Çalıştığımız projelerin bir kısmı mimarlık malzemeleri üzerine iken aydınlatma ürünleri ile ilgili de projelerimiz mevcut. Henüz bu tasarımların prototipleri üzerine çalışmaktayız.

Mesaj Bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s