comment 0

İskelelerden Uğrak Mekanlara…

İskeleler bir şeyler yemek, uzun bir yürüyüşten sonra biraz dinlenmek ya da satranç yeteneğinizi ölçmek için gidilecek yerlere dönüşürse ne olur? Önceden sadece göz zevkini bozan bu metal engeller, Softwalksinnovation stüdyosunun hekleme malzemeleriyle sosyal mekanlara dönüşüyor.

New York gibi zaten aşırı kalabalık olan bir şehirde, iskeleler (inşaatlar çevresindeki geçici strüktürler) son derece değerli kamusal alanların yerini işgal ediyor. Softwalk ortağı Bland Hoke’a göre “New York’un iskele sayısı 6000’den 8000’e yükseldi.”

Başka bir deyişle, bu strüktürler yan yana sıralandıklarında en az 300 kilometre uzunluğunda devamlı iskele oluşturuyor.

Hoke’un iş arkadaşı Howard Chambers “Softwalks, kaldırımların anlamı ve sonsuz potansiyellerine ilgi duymamızla başladı. “Bunları nasıl geliştiririz ve bu negatif deneyimi nasıl pozitif bir hale çeviririz” sorularının cevabını merak etmeye başladık.” diye açıkladı.

Bu düşünceyle, Hoke ve Chambers sokağa çıktılar ve insanlara New York’un kamusal alanlarıyla ilgili neyi eksik bulduklarını sordular. Sonuç: Zaman geçirecek hiçbir yer yok…

Kentsel Hekleme için bir Araç

Hoke ve Chambers büyük kamusal alanların genel kullanılmazlıklarına rağmen, sosyal mekanlar yaratmak için yollar aramaya başladılar.

İkili, iskelelere takılabilen bileşenlerden oluşan Parça Kitleri’ni tasarladılar. Bunların içinde, oturmak için açılır-kapanır koltuklar, öğle yemeği veya sohbetler için pürüzsüz tezgahlar, doğayı şehirle birleştirmek ve sokakların estetiğini geliştirmek için çiçeklikler ve son olarak, geceleri hoş alanlar yaratmak için ışık yansıtıcıları var.

“Proje başarılı oldu, çünkü New York’lular en sonunda kamusal alanda zaman geçirmek için bir mekan ve bir nedene sahip olmaktan mutlu oldular.” diyor Chambers. “Biz insanları hevesli ve heyecanlı olmaları için teşvik etmeye çalıştık, onlara nelerin mümkün olduğunu ve şehirde zaman geçirmeyi nasıl kolaylaştırabileceğimizi gösterdik.”

Softwalks, sosyal enerji oluşturmak için Kickstarter’da bir ‘crowdfunding’ kampanyası başlattı. İskelelerin potansiyel eğlence değeriyle ilgili ilk baştaki şüpheci yaklaşım, insanlar yeni uğrak mekanlarını deneyimlemeye başladıkça yerini hızla hevese bıraktı.

Softwalks-strolling-1024x614

Heklemeyle Gündeme Getirmek…

Kentsel çevreyi beğenmiyor musun? Hekle!

Kentsel hekleme son yıllarda bireyler ve kolektiflerin kamusal alanlara mikro ve makro ölçekte değişiklikler getirmesiyle oldukça yaygınlaştı.

“Bir şey yaratır ve sokağa getirirseniz, başkalarına ilham verebilir ve kamusal alanı tekrar düşünmeyi gündeme getirebilirsiniz” diye ekliyor Hoke. “Artık insanlar için mekan yaratanlar sadece şehir plancıları değil- insanların kendileri şehir yaratıcısı olmaya başlıyorlar. Kentsel hekler ilgi çekiyor ve sadece göstermektense, değişimin ne olduğunun hissettiriyor.”

Hangi açıdan bakıldığına bağlı olarak, şehrin strüktürü engellerle ve aksaklıklarla dolu bir labirent gibi de görünebilir ya da -kentsel hacker görüşünü geliştirmiş olanlara- eğlenceli müdahaleler için sonsuz fırsatlarla dolu boş bir tuval gibi de gözükebilir.

Softwalks-Dumbo-seat-row-1024x614

Kalıcı Yerine Geçici Değişim…

Ne yazık ki, Softwalks New York sokaklarına kalıcı bir değişim getiremedi. Parça Kitleri sadece, şimdilerde fikri büyütmek için ilgili iş ortakları arayan bir pilot proje. Yine de, Hoke ve Chambers, Softwalksun sonuçlarından oldukça memnunlar.

“Amacımız karlı bir iş başlatmak değildi -aksine, projemiz inovasyon, kamusal alanı yeni bir perspektifle yeniden düşünmek ve şehir yaşamını zenginleştirmekle ilgili. Önemli bir ders öğrendik: küçük fikirler büyük değişimler yaratabilir.”

Softwalks, özel takım aletleri ve enerjik kentsel hekleme yaklaşımıyla bunu gerçekleştirdi, insanları bir dakika oturup şehrin güzelliğinin ve ilham vericiliğinin farkına varmaya yöneltti.

www.smart-magazine.com adresinden çeviren: İrem Aydındoğan

Mesaj Bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s