comment 0

Düzce Umut Atölyesi 1 Yaşında!

Düzceli Evsiz Depremzedeler Konut Kooperatifi’nin talebi ve Bir Umut Derneği – Dayanışmacı Atölye’nin çağrısı üzerine bir araya gelen mimari, planlama, inşaat mühendisliği, iletişim, sosyoloji, hukuk gibi farklı disiplinlerden akademisyen, öğrenci ve gönüllü yurttaşlardan oluşan Düzce Umut Atölyesi 1 yaşında! 20 Kasım 2015 Cuma, saat 19.00’da Studio X’te yapacakları partiye herkesi “Harcımıza Umut Kat” diyerek tanışmaya, kendilerine destek olmaya “Birlikte İnşaat”a davet ediyorlar. TAG Platform olarak biz de orada olacağız.

Düzce Umut Atölyesi 1 yaşında! Bundan tam 1 yıl önce Düzceli Kiracı Depremzedeler’in çağrısıyla farklı disiplinlerden birçok meslek insanı biraraya geldik ve S.S. Evsiz Depremzedeler Dayanışma ve Konut-Yapı Kooperatifi ile beraber “Birlikte Mücadele, Birlikte Tasarım” dedik. Birinci yaş günümüzde “Birlikte İnşaat” aşamasındayız ve sana ihtiyacımız var.

20 Kasım 2015 Cuma, saat 19.00’da Studio X’te hem geçirdiğimiz eşsiz bir yılı hem de Düzce Umut Evleri’nin tasarımını büyük bir partiyle paylaşacağız. Doğum günümüze gel, tanışalım, birlikte neler yapabileceğimizi konuşalım!

234 konut, 1 mahalle, onlarca gönüllü, çokça umut!

Her şey 1999’da Marmara’da gerçekleşen 2 büyük depremi kiracı olarak karşılayan depremzedelerin sağlık ve güvenli konut talebini bir hak mücadelesine dönüştürmesiyle başladı. Düzce’de yaşayan kiracı depremzedeler önce dernekleşti, sonra kooperatifleşti. 15 yıllık “Birlikte Mücadele”nin ardından arsa tahsisi gerçekleşti, sıra birlikte yaşayacakları konut tasarımına geldi.

Kiracı depremzedelerin açık çağrısını duyan birçok farklı disiplinden uzman1 yıl önce tam da bu zaman biraraya geldik. Önce depremzedelerle “Birlikte Tasarım”ı nasıl kurgulayabileceğimizi düşündük, sonra tasarıma katılımı destekleyecek oyunlar oynadık, yazdık, çizdik, düşündük, tartıştık. Birinci yaş günümüzde, 12 Kasım depreminin üzerinden 16 yıl geçmişken, Düzce Umut Evleri’nin projesi hazır!

Umudunu al da gel, harcımıza umut kat!

234 konutluk bir yaşam alanı inşa edeceğiz! Depremzedelerin mücadelesi bize sürekli çoğalarak ve dayanışarak altından kalkılamayacak hiçbir şey olmadığını öğretti. İnşaat aşamasında da depremzedelerle dayanışmak, maliyetin altında birlikte kalkmak ve başka bir inşaat sürecinin mümkün olduğunu göstermek istiyoruz.

Tam da bu yüzden adı “Birlikte İnşaat”!

“Ben inşaattan anlamam” deme, umudunu al da gel!

Aramıza katılman, vereceğin fikir, düzenlemek istediğin kampanya, üreteceğin bir eser, yazacağın bir yazı, yapacağın bağış, önereceğin malzeme, tanıştıracağın bir arkadaşın, söyleyeceğin bir söz çok önemli!

Birinci yaş günümüzde çoğalmak, seni de aramızda görmek, hayalimizi, umudumuzu paylaşmak ve birlikte umut etmenin aklımıza gelmeyen yollarını konuşmak istiyoruz.

Düzceli Kiracı Depremzedelerin mücadelesi ve bir yıldır yaptığımız çalışmalar hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak istersen blogumuzu ziyaret edebilir, sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsin:

duzceumutatolyesi.wordpress.com

facebook.com/duzceumutatolyesi

twitter.com/duzceumutatolye

Filed under: Güncel, Genel

About the Author

tarafından yazıldı

TAG Platform, Kasım 2008’de tasarımın lüks değil, güvenli ve yaşanabilir çevreler için temel bir ihtiyaç olduğu bilincini yaymak üzere kurulmuştur. Yürüttüğü atölye ve eğitimler, düzenlediği toplantı ve konferanslar ve yayınlar aracılığıyla “Herkes için Tasarım” fikrini yagınlaştırmak üzere çalışmalar yapmaktadır.

Mesaj Bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s