comment 0

Alzheimer hastaları için tasarlanmış renkli, eğlenceli yemek takımları!

Bunamadan kaynaklı beslenme yetersizliğinden düzgün bir şekilde yiyememeye, nörodejeneratif bozuklukları olan hastalar yemek zamanlarında birçok sorunla karşılaşıyor. Tayvanlı tasarımcı Sha Yao bu sorunları, büyükannesi Alzheimer’a yakalandığında yakından görme fırsatı buldu. Böylece Alzheimer hastalarına öğünlerinde yardımcı olmak için canlı renkler kullanan, ergonomik anlamda yaratıcı ve akıllı bir tasarım olan yeni yemek takımı, Eatwell’i yarattı.

1a

Eatwell yemek takımı oldukça renkli. Üç ana renkte, balon benzeri biçimli plastikten yapılmış Eatwell, neredeyse bir Playskool oyuncak yemek seti gibi görünüyor. Ama Eatwell çocuklar için tasarlanmamış – yetişkin ellerine göre boyutlandırılmış – ve renkler de oyun oynamak amaçlı değil.  Yao, Boston Üniversitesi’nde yürütülen bir çalışmada bilinç bozukluğuna sahip bireylerin canlı renkte kaplarla servis edildiğinde % 24 daha çok yemek ve % 84 daha çok sıvı tükettiği tespit edildiği için, kırmızı, sarı ve mavi tonlarını seçtiğini söylüyor.

Ancak Eatwell’in tasarımında renkten fazlası var. Her parça kognitif, motor ve fiziksel yetersizliğin getirdiği ihtiyaçlara cevap vermek için isteğe yönelik tasarlanmış. Bardak ve tabaklar sıvıların ve yarı katı yiyeceklerin kendiliğinden bir yana toplanmasını sağlayacak şekilde daha eğimli tabana sahipler. Bu da Alzheimer hastalarının kaşık kullanımını ve yudum almalarını kolaylaştırıyor. Bu noktada, kaşığın eğriliği de kapların dip ve yanlarındaki hatlara uyacak şekilde tasarlanmış, böylece kaşık kullanımı için doğal bir rehber sağlıyor. Kaşığın sapı kavramayı ergonomik olarak daha rahat hale getirmek için, bardak kulpları ise eğilmeyi engelleyecek şekilde tasarlanmış. Eatwell, kullanıcı veya bakıcının giyecek ve halı lekelerini önlemek amacıyla bir önlük, peçete veya örtü tutturabileceği iki özel kanat içeren bir servis tepsisi bile sunuyor.

Hepsi içinde, Yao Eatwell’in Alzheimer ve diğer motor veya zihinsel yetersizliğe sahip insanların özel ihtiyaçlarına cevap vermek için tasarlanmış 20’den fazla özgün özelliğinin olduğunu söylüyor. Bu özellikler Yao’nun Eatwell için Indiegogo’da kolayca sermaye bulmasını sağlamış. “İlk deneyenler, bakıcılar ve yaşlı bakımı ve ileri yaşta topluluklar konusunda uzman kişilerden aldığımız karşılık ve geri dönüşler oldukça yoğun ve tüm dünyaca olarak olumlu oldu” diyor.

Hayatınızda Alzheimer olan kimse bulunmasa da, Yao özel ihtiyaçlara yönelik tasarımın tüm tasarımcıların üzerine düşünmesi gereken bir konu olduğunu söylüyor. “İnsanlar ortalama olarak daha uzun yaşıyorlar ve dünyanın her yanında kitleler giderek yaşlanıyor” diye savunuyor. “Alzheimer veya bunamaya bağlı diğer hastalıklara sahip kişi sayısının önümüzdeki yıllarda çarpıcı biçimde artması bekleniyor ve bu ve benzeri bozukluklara sahip kişilere uygun beslenmenin sağlanması ciddi bir endişe haline gelecek.”

“Farkındalık yaratmak ve engellere sahip kişilerin ihtiyaçlarına cevap vermek onların saygınlıklarını korumalarını, olabildiğince bağımsız kalabilmelerini ve bakıcıların üzerindeki yükün azalmasını sağlayacaktır” diye devam ediyor. “Bu da Eatwell yemek takımını tasarlamayı en tatminkar hale getiren şey.”

fastcodesign.com adresinden çeviren Bilge Erdem

Mesaj Bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s