comment 0

Bu Fontu Okumayı Deneyince Disleksinin Nasıl Olduğunu Daha İyi Anlayacaksınız

Daniel Britton’ın fontu, Helvetica’dan önemli boyutta parçalar çıkararak farkındalık yaratmayı amaçlıyor.

3047080-inline-i-1-try-reading-this-font-and-youll-better-understand-what-dyslexia-is-like

İyi font tasarımları disleksiyi tedavi edemez. Ama farkındalık yaratabilir.

3047080-inline-i-2-try-reading-this-font-and-youll-better-understand-what-dyslexia-is-like

London School of Communications’daki öğrenci olarak son yılında tasarımcı Daniel Britton’a disleksi tanısı kondu. Tanıyı sınıf arkadaşlarına ve öğretmenlerine söylediğinde ise boş bakışlarla karşılaştı. Onun aptal olduğunu düşündüler. Tembel olduğunu düşündüler. Sadece biraz yavaş olduğunu düşündüler.

Böylece Britton onlara disleksik olmanın nasıl hissettirdiğini göstermeye karar verdi. Disleksik birinin okumaya çalıştığında hissettiği hayal kırıklığının benzerini yaratan Dyslexia adında bir font tasarladı. Britton’ım Helvetica’yı baz alan fontu yazı karakteri çizgilerinin kabaca % 40’ını çıkararak, var olan en okunaklı yazı tiplerinden birini okuması gerçek bir mücadeleye çeviriyor.

Bu % 40 oranı bilimsel değil: Britton, disleksiklerin okuma yeteneklerinin kesinlikle normale kıyasla % 40 oranında azalmış olmadığını kabul ediyor. Bu sadece, okuma süreleri çokça azalmış olsa da, Helvetica’yı tamamen okunamazlıkla, uğraşılarak okunmaya uygun yeterli görsel bilgi arasındaki orta noktaya indirmeye çalışırken ulaştığı en etkili noktanın kabaca oranı.

Britton’a göre kendisi, medyada gülünç şekilde yanlış karakterize edilen disleksinin görsel deneyimini yeniden yaratmaya çalışmıyor. “İngiltere’de farkındalık amaçlı reklamlar, yazıların disleksikler tarafından görülüşünü bir tomar bulanık harf veya ters formda harfler olarak yansıtıyor” diyor Britton. “En azından benim için durum hiç de buna benzer değil. Daha çok yazılar normal duruyor, ama beynimin bunu çözümleyen kısmı uyanık değilmiş gibi.”

Ayrıca Britton öğrenme yetersizliğinin neye benzediğini iletme uğraşısında da başarılı olduğunu düşünüyor. “Sınıf arkadaşlarıma gösterdiğimde, birden ‘tamam, anlıyorum’ dediler ve bu benim tek duymak istediğimdi” diyor.

Britton’ın ürettiği font sadece dostları ve sınıf arkadaşlarının onu daha iyi anlamasını sağlamadı. Ona bir iş de kazandırdı. “Profesörüm Parlamento’da çalışan ve disleksi hakkında farkındalık geliştirme üzerine çalışan yerel komisyonu yöneten birini tanıyormuş” diyor Britton. Dolayısıyla şimdi disleksi durumunu daha iyi ifade eden yeni tasarımlar bulmak ve nefret ettiği bilinçlendirme reklamlarını değiştirmekle uğraşıyor.

Disleksi henüz indirilebilir bir font olarak mevcut değil, ama Britton yakında bunu da gerçekleştirmeyi umuyor. O zamana kadar onun tasarımlarına buradan ulaşabilirsiniz: http://danielbritton.info/195836/design

 

fastcodesign.com kaynağından çeviren: Bilge Erdem

Mesaj Bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s