comment 0

Çocuklarla Birlikte Büyüyen Ayakkabılar “The shoe that Grows”

Bir ayakkabı düşünün ayak numaranız büyüdükçe boyu uzatılabilen, eni genişletilip ayarlanabilen! Harika olmaz mıydı?

Bu fikirden yola çıkarak geleceğe yönelik sosyal sorunlara dair çözümler sunan kuruluş “Because International”  çocuklar için “The Shoe that Grows” (Büyüyen Ayakkabılar) adı altında bir proje gerçekleştiriyor.


Ghana 2_edit

 

Kurucu Direktör Kenton Lee bir hayalin peşinden giderek Kenya’da bulunduğu sıralarda çocukların hastalıklardan korunmaları için ayakkabıya ihtiyaç duyduklarını fark etti ve bunun üzerine bir çocuğun beş senelik ayakkabı ihtiyacını karşılayan ayağı büyüdükçe ayarlanabilen bir ayakkabı tasarladı. Beş yıl giyilebilir olması planlanan ayakkabı; önden, arkadan ve yanlardan beş kademeli ayarlanabilme özelliğine sahip. Ayakkabı, preslenmiş kauçuk ve deriden yapılmış olmasının yanı sıra, kolay temizleme ve kolay kullanım gibi avantajları da yanında barındırıyor. Özetlersek, ayakkabı hem tasarım esnekliğiyle hem de dayanıklılığıyla dikkatleri üzerine çekiyor.

Dahası kuruluş, yardım etmek isteyen gönüllüler için çeşitli yardım paketleri sunuyor. Eğer siz de bu çocukları sevindirmek isterseniz paketlerden ilki, içine 50 adet ayakkabı sığan ’’fill the duffle’’ diye adlandıran silindirik çantalar. Gönüllüler bu çantadan istediği sayıda bağış yapıp, dünya çapındaki organizasyon partnerleri ile işbirliği içine giriyor ve bu sayede yardımlar ihtiyacı olan çocuklara ulaşmış oluyor. Bir başka yöntem bireysel gönüllü olup seyahat edilecek lokasyona ayakkabıları yanında götürmek üzere talepte bulunmak. Bu yardım paketlerinin dışında kuruluşun sunduğu bir seçenek daha var; yardıma ihtiyaç duyulan bölgelerde gönüllü çalışan olmak. Gönüllüler bu yardım paketlerinden arzu ettikleri birini seçebiliyor.

Çok yönlü düşünülen ve iyi bir şekilde tasarlanmış bu ayakkabı sayesinde birçok çocuğun hayatı değişmekte. Peki, tasarımına bakıldığında tek bir coğrafyanın ihtiyacını karşılayan bu ayakkabı hizmet ettiği bölgeler dışında, tasarımda değişikliklere gidilerek başka coğrafyada bulunan ihtiyaç sahiplerine de ulaştırılabilir mi? Ya da bir başka deyişle; ayakkabı, dünya çapındaki ayakkabısı olmayan tüm çocuklara hizmet edebilir mi?

Proje ile ilgili ayrıntılı bilgi için : https://theshoethatgrows.org/

Çeviren ve derleyen: Gizem Duysak

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Filed under: Güncel

About the Author

tarafından yazıldı

TAG Platform, Kasım 2008’de tasarımın lüks değil, güvenli ve yaşanabilir çevreler için temel bir ihtiyaç olduğu bilincini yaymak üzere kurulmuştur. Yürüttüğü atölye ve eğitimler, düzenlediği toplantı ve konferanslar ve yayınlar aracılığıyla “Herkes için Tasarım” fikrini yagınlaştırmak üzere çalışmalar yapmaktadır.

Mesaj Bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s