comment 0

Montreal’in Mini Parkları | Gri Kutuları, Yeşile Çevir!

Montreal, 2014 yılının yaz aylarında başlayan, geri dönüştürülmüş konteynırların “parklet”’lere dönüştürülmesiyle, kentsel alandaki kamusal bağlamı kuvvetlendirecek bir deneyim sunmayı hedefliyor.

2009 yılından beri kamusal alanın bir parçası olan, ilk defa San Francisco’da sokaklar ve caddelerde insanlar için rahatlama ve dinlenme mekanları yaratmak adına tasarlanan “parklet” Suzi Bolognese’nin çalışmasının bir ürünüydü. Daha sonra üzerine yapılan çalışma ve araştırmalarla tasarım literatüründe kendine yer edinen parklet, 2012 yılının Ağustos ayında School of Architecture at University of Southern California’da tez konusu oldu ve o günden bu yana birçok farklı kentsel tasarımın parçası haline geldi.

montreal2montreal1

Parklet, yüksek binaların ve yoğun kent trafiğinin baskısında, kamunun yararına rezerve edilmiş alanların dinlenme ve bekleme noktası olarak kullanılmasına ve kentsel deneyimin geliştirilmesine yönelik kalıcı ya da geçici çalışmalardan oluşuyor. Parkletler ya da “mini parklar”, özellikle park ve yeşil alanların bulunmadığı bölgelere yerleştiriliyor.

Geri dönüşüm üzerine çalışan Christine Gosselin’in  kamusal alanlara  yönelik bu fikri desteklemesi, ve yerel sanatçıların da katkılarıyla birçok atık materyalin geri dönüşümüyle oluşturulmuş kent mobilyalarını içeren bu konteynırlar, farklı kentsel etkileşimler yaratmayı hedefliyor.

Montreal’de kullanılan geçici parkletler ekonomik açıdan yerel kaynakların gelişmelerine katkı sağlamalarının yanı sıra; kamusal alan ihtiyacını da karşılıyor. Ekim ayına kadar devam eden projenin sonuçları herkes için tatmin edici gözükürken; Vancouver, Los Angeles gibi birçok büyük kentte de çalışmalara başlandı.

montreal3

Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki bağlantıları inceleyebilirsiniz:

“Turning Grey Boxes into Green Spaces”, Lucy Steeds, Pop-Up City, Ağustos 2014

“The Amazing Idea That Transformed These Shipping Containers Into Tiny Little Parks”, Tasbeeh Herwees, People 4 Smarter Cities, Ağustos 2014

 

 

Mesaj Bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s