comment 0

Streetpong | Trafik Lambasında Pin-Pon Masası

Trafik ışığında yeşil yanmasını beklerken, bir yabancıyla pin-pon oynadığınızı hayal edin ya da daha fazlasını; mümkün değil mi? Bu soruya cevap veren Streetpong, Amelie Künzler ve Sandro Engel’in, kamusal alandaki etkileşim üzerine geliştirdikleri bir ürün.

 

HAWK Üniversitesi’nde yaptıkları çalışmaları ilk defa 2012 yılında yayınlayan ikilinin bu projesi, ilk defa geçtiğimiz kasım ayında Almanya’nın Hildesheim şehrindeki bir trafik lambasına yerleştirildi. Trafik lambası üzerindeki buton yerine yerleştirilen ekran, trafik lambasında bekleyen birinin caddenin diğer tarafındaki bir yabancıyla pinpong oynamasını sağlıyor. Streetpong, bir caddenin iki tarafına kurulmuş iki dokunmatik ekrandan oluşuyor. Trafik lambasının kırmızıya dönmesiyle, ekranda ping-pong masası beliriyor ve oyun başlıyor. Lambanın yeşile dönmesiyle yayaların kaç saniyede karşıya geçebilecekleri beliriyor.

Tasarımcılarının bu projeyle birlikte başlattıkları yeni oluşum urban-invention, modern dünyanın trafik akışında yayalara eğlenceli bir deneyim sunmanın yanısıra #Acti-Wait adını verdikleri, hala simülasyon aşamasında olan yeni projeleri akıllı trafik lambalarını yayabilmek için, Indiegogo üzerinden destek bekliyor. Modern kentlerin günlük problemlerini çözmeye çalışırken, yaklaşım yönteminin tam da olması gerektiği gibi olduğunu düşündüğümüz Streetpong, şu anda Avrupa’da beş farklı noktada kullanılıyor. Streetpong, yalnızca trafik ışığında beklemeyi eğlenceli kılmayı değil; ayrıca bu durumu destekleyerek kamusal alanda farklı etkileşimler yaratmayı hedefliyor.

Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz:

“Play Pong At The Traffic Light”, Joop de Boer, Pop-up City, 5 Aralık 2014

Mesaj Bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s