comment 0

Engelsiz Kentler I Akıllı Harita: 3D Soundscape

Kamusal alanların ve kent hizmetlerinin kentliler için yeterli olmadığını düşünen Birleşik Krallık’ın sivil toplum örgütlerinden Guide Dogs ve Future Cities Catapult, yeni projeleri “Cities Unlocked” kapsamında  Microsoft’un “3D Soundscape” adını verdikleri teknolojisini kullanarak görme engelli bireylerin günlük hareketlerini bağımsızlaştırmayı, kentsel deneyimlerini özgürleştirmeyi hedefliyor.

Cities Unlocked, akıllı cihazlardaki GPS, 3D kulaklık ve Bluetooth özelliklerinin Microsoft’un geliştirdiği “3D Soundscape” teknolojisi ile bir araya gelmesiyle engelli bireylerin kent içinde yönlendirilmesini sağlayan bir öneri.

Seyahat boyunca kullanıcısıyla konuşabilen akıllı bir yazılıma sahip olan kulaklık, yayalar için üretilmiş bir navigasyon uygulaması. Akıllı telefonlarla uyum içerisinde çalışabilen yazılım, Microsoft’un Bing haritalama servisini kullanarak, seyahat boyunca nerede duracağını, ne yöne gitmesi gerektiğini, hangi otobüsü bekleyeceğini ve otobüsün ne zaman geleceğini, kente yerleştirilmiş bluetooth vericiler yardımıyla anlık olarak kullanıcısına iletiyor.

Alışık olunanın aksine kulaklara değil; alt çene kemiklerine yaslanarak tasarlanan başlık, kullanıcısının sesini titreşim yöntemiyle algılıyor. Birincil algılama duyuları işitme olan görme engelli bireylerin kulaklarını kapatmaktansa; çevrelerinde olan biteni duyarken, başlığı kullanmalarını mümkün kılıyor. Projenin test aşamasında bulunan Jennifer Bottom ekliyor: “Eğer görme yetiniz yoksa kulaklarınız her şeyiniz oluyor.” Kullanıcısıyla sürekli iletişimde olan yazılıma akıllı telefonunuz aracılığıyla, gitmek istediğiniz rotayı, dükkanı ya da mahalleyi belirttikten sonra kullanacağınız rota en sağlıklı ve uygun bir biçimde belirleniyor ve yapmanız gereken başlığı takarak yola çıkmak oluyor. Yolda başlıktan sürekli, doğru yönde gittiğiniz anlamına gelen bir “kik-kok” sesi duyuluyor. Eğer yönünüzü şaşırırsanız, bu ses azalarak yok oluyor; bu sayede, sesin geldiği tarafa doğru yönelmeniz kolaylaşıyor. Bekleyeceğiniz durak ve ulaşım araçları için bluetooth teknolojisiyle yerleştirilen vericiler sayesinde anlık olarak çevresel bilgileri alan başlık, size durmanız ve beklemeniz gereken yerleri söylüyor. Ayrıca yazılım, güncel sokak bilgileri yardımıyla aynı lokasyondaki farklı mekânlara dair önerilerde de bulunabiliyor. Microsoft Bing’e işlenen bilgiler doğrultusunda gittiğiniz yerin yakınındaki diğer mekânlardan tutun, açılış kapanış saatlerine kadar birçok şeyi öğrenme şansını da sunuyor.

3D Soundscape 1

Bırakın farklı ülke ve şehirleri gezmeyi, görme engeli olan bireyler için yaşadıkları bölgelerde gezinmenin bile son derece tedirgin edici olabileceğinin altına çizen Guide Dogs’un Strateji ve Araştırma Yöneticisi Jenny Cook, projenin bu bireyler için çok daha fazlasını ifade edebileceğini belirtiyor. Future Cities Catapult’un, Spekülatif Kentsel Araştırma Labaratuarı yürütücülerinden Dan Hill: “Bizler internet çağının ve akıllı şehir tasarımlarının insanlara sunabileceklerini araştırıyoruz. Projenin merkezinde görme engelli bireylerin kentsel deneyimlerini teknoloji yardımıyla geliştirmeyi hedefliyoruz; asıl hedefimizse kentleri herkes için erişilebilir ve akışkan kılmak.” sözleriyle projenin gidebileceği yerler hakkında fikirler veriyor.

Günümüzde kullanılan çoğu teknoloji artık yeni değil, Cities Unlocked, görme engelli bireyleri daha doğal ve öncekinden daha samimi bir deneyime davet ederken, kentteki hareketlerini ve deneyimlerini güçlendiriyor. Yakın zamanda tanıtımı yapılan proje hala geliştirilme aşamasında. Projenin şeflerinden Claire Mookerjee, artık yapılması gerekenin günlük kent deneyimiyle akıllı şehirler fikrinin birleştirilmesi yönünde olması gerektiğinin altını çiziyor.

Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki bağlantıları inceleyebilirsiniz:

“Headset provides ‘3D soundscape’ to help blind people navigate cities”, Oliver Wainwright, the Guardian, Kasım 2014

“3D Soundscape” Can Guide Blind People Through Cities”, Rebecca Tuhus-Dubrow, NextCity, Kasım 2014

Mesaj Bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s