comment 0

Packtasche | Yayadan Bisikletliye: Taşımak

8 yıldır Viyana’da yaşayan bisiklet tutkunu iki mimarlık öğrencisi Philipp Moherndl ve Matthias Lechner; kendilerine “Marketten aldığımız her şeyi taşıyabilecek kadar büyük bir çantamız olsa bile, su şişesi hala ağır değil mi?” sorusunu sormalarıyla başladıkları Packtasche projesi; basit bir üretimle, bisikletli veya yaya olarak günlük taşıma problemine alternatif bir çözüm sunmayı amaçlıyor. Lechner projeyi: “ Amacımız kentte bisiklet binmeyi daha pratik ve çekici hale getirmekti. Packtasche, sürdürülebilir ulaşım modeli olan bisikleti insanlar ve kentler için ilgi çekici kılmakta, bizim küçük girişimimiz.” sözleriyle açıklıyor.

Packtasche1

“Kentte Bisiklet Binmek” adlı uluslararası bir mimarlık yarışmasına katılmalarıyla başladıkları projede; kullanıcılarının, bir market veya  eşyayı taşımanın bisikletle problemli olduğunun altını çizen ikili, bu konunun üzerine gitmeye karar veriyorlar. Packtasche’yi bisiklet kullanıcıları ve yayaların taşıma ihtiyaçlarının daha basit bir şekilde karşılaması için tasarladıklarını belirten ekip; tasarımı kartondan, dönüştürülebilir ve sürdürebilir özellikleriyle düşündüklerini söylüyor. Kurulumunu yapmak yaklaşık 30 saniye süren “karton torba” yı, market alışverişinizi tamamlayıp bisikletinize hemen iliştirebilir ve eve doğru yola çıkabilirisiniz. Lechner tasarımın kullanımını, “Yaya olma halinden, besiklete binmeyi olabildiğince kolaylaştırmak istedik. Bir marketin önünde durabilir, içeri girip bir Packtasche alabilir, aldıklarınızı içine tıkıştırıp, onu hemen bisiklet filenize takabilirisiniz. Şimdi yola çıkmaya hazırsınız!” şeklinde ifade ediyor.

Bisikletin kullanımının gelecekte kentler için kaçınılmaz ve ideal bir çözüm olduğunu düşündüğümüzde arabanın yerine geçicek olan bisikletlerin günlük olarak karşılaştığımız tüm problemlerle başa çıkabilmesi gerektiğinin altını çizen ekip, ürünlerini marketlerde satmalarının yanısıra; talep eden örgüt ve derneklerle de çalışmaya hazır olduklarını yineliyor. Avrupa ve Avusturya piyasasında kolaylıkla ulaşılabilir olan ürün, kar amacı gütmeyen bir çok özel kuruluş, sivil toplum örgütleri ve özel sektörden bir çok müşterisi bulunuyor. Dünya’nın her yerinden ihtiyaç sahiplerine ulaşmayı isteyen ekip yakın zamanda Kickstarter aracılığıyla bir kampanyaya başlayacaklarını da açıkladı.

Daha fazla bilgi için Packtasche’nin Facebook ve Resmi Web sayfasını takip edebilirsiniz.

Mesaj Bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s