comment 0

Karaköy Olimpiyatları | Sergi: “Eve Dönerken İki Ekmek Bir Madalya”

İstanbul’da Tasarım Bienali yoğun bir şekilde devam ederken “Kentler mi kusurlu? Biz mi kusurluyuz?“ diye sorarak toplumun dikkatini kentlerin tasarımına çekmeyi hedefliyoruz. Bienalin iki ana sergi mekanının arasında Karaköy Mimarlar Odası’ndaki sergide Mart ayında tasarım öğrencileriyle yürüttüğümüz “Herkes için Tasarım Atölye Çalışmaları”nın sonuçları sergileniyor.

AtölyePost5-YazıPost1Sergi iki büyük haritadan oluşuyor. Birincisi atölye çalışmalarının sonuçlarına dayanan Karaköy kusurluluk haritası. Atölye çalışmaları boyunca farklı insan tiplerine bürünen öğrenciler değişen insan özelliklerinine göre Karaköy’de gündelik hayatı deneyimlediler. Büyük kentlerde yaşamak bir sporcu gibi mücadele etmeyi gerektiriyor yani “biz değil kentler kusurlu”. Kentteki mücadeleyi yaratılan olimpiyat oyunlarıyla anlatan öğrencilerin videoları da sergide izlenebiliyor.

İkinci harita ise tüm İstanbulluları katılıma çağırıyor. Boş haritanın üzerine sorunları küçük not kağıtlarına yazarak iğneliyorsunuz. Böylece yavaş yavaş istanbulda yaşayanların yarattığı kusurluluk haritası ortaya çıkmaya başlıyor. Bienal sonunda tüm notlar semtlere göre değerlendirilerek bir de analiz çalışması yapılması hedefleniyor.

AtölyePost5-YazıPost2
” Eve Dönerken İki Ekmek Bir Madalya “
Sergi süresi: 15 Ekim-12 Aralık 2012
Sergi Mekanı: Mimarlar Odası
IKSV-İstanbul Tasarım Bienali / TAG Platform
Sponsor: KORAY
Filed under: Atölye, Karaköy Olimpiyatları

About the Author

tarafından yazıldı

TAG Platform, Kasım 2008’de tasarımın lüks değil, güvenli ve yaşanabilir çevreler için temel bir ihtiyaç olduğu bilincini yaymak üzere kurulmuştur. Yürüttüğü atölye ve eğitimler, düzenlediği toplantı ve konferanslar ve yayınlar aracılığıyla “Herkes için Tasarım” fikrini yagınlaştırmak üzere çalışmalar yapmaktadır.

Mesaj Bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s