comment 0

İstanbul Tasarım Bienali Ön Etkinliği | Herkes için Tasarım Workshop: 22-27 Mart 2012

“Herkes için tasarım, kusursuz tasarım mı demektir? Kusursuz tasarım mümkün müdür? Standartlar ortalama insanlar için hesaplanıyor, peki biz o standartlar içinde değilsek, tasarlanan çevrede nelerle karşılaşıyoruz? Kentteki kusurlarla yaşam kalitemizi sürdürmemiz mümkün mü? Kusurlu bir çevredeki birey ideal standartlara sahip olsa da hangi sorunlarla karşılaşıyor? Gündelik hayatımızı sürdürürken içinde bulunduğumuz fiziksel çevrenin bizim için tasarlanıp tasarlanmadığını düşünüyor muyuz ya da bunu talep ediyor muyuz? Farkında mıyız? Yoksa farkında olmadan sağlığımızı mı kaybediyoruz ve mutsuz mu oluyoruz? Engelleniyor muyuz?”

Düzenleyeceğimiz workshop ile tasarımın farklı disiplinlerinden üniversite öğrencilerinin bu sorular ile düşünmeleri sağlanacak. İstanbul’da bir bölge seçilerek, o bölge bir gün boyunca öğrenciler tarafından deneyimlenecek. Yollar, kaldırımlar, kamusal alanlar, ulaşım alternatifleri gibi günlük yaşamın gerektirdiği tüm faaliyetler, farklı kimliklerle denenecek. Çocuk, hasta, hamile, yaşlı, engelli,  sağlıklı ya da sportif biri; köpeği ile birlikte bir birey, bebek arabalı bir anne, şişman, uzun, kısa insanlar. Yaya olarak, arabasıyla, toplu taşıma ile ulaşmaya çalışırken;  yemek yemek, alışveriş ya da dinlenmek isterse, buluşmak isterse, ağır çantasıyla birlikteyse neler yaşayacaklar? Neler kusurlu tasarlan(ma)mış? Ne kadar kusurlular? Günün sonunda o bölgenin kusurluluk haritası çıkarılacak. Hergün bunlarla ne kadar yüzleşiyoruz? Alternatif yollar var mı kaçacak? Göreceğiz.

PLANLANAN ETKİNLİKLER,  ÇALIŞMALAR:

Sunum ve Tartışmalar: Atölye temasına olduğu kadar sonuç ürünlerin tasarımı ve gerçekleştirilmesine yönelik olarak, konularında uzman kişilerden “know-how” desteği almak ve tartışmalarla katılımcıların derinlemesine konuya hakim olmalarını sağlamak amaçlanmaktadır.

Öngörülen Sunum ve tartışmalar: 

– Pete Kercher (EIDD Design for All Europe):  Herkes için Tasarım Nedir?  Gerekli midir?  Tüm dünyadan iyi / kötü uygulama örnekleri.  Daha önce Avrupa’da yürütülmüş atölye ve kampanyalardan örnekler.

– Berk Sarper Şenol (Publicis Modem,  Kreatif ve Strateji Lideri):  “Kullanıcıları harekete geçirmek: Herkes için Tasarım’ın Dijital İletişimi”

– Doç. Dr. Kerem Rızvanoğlu (Galatasaray Üniversitesi, İletişim Fakültesi): Herkes için Web Uygulamaları

Alan Deneyimi: Katılacak öğrenciler seçilen alanda (Karaköy Yerleşkesi) farklı rollere bürünerek kenti deneyimleyecekler. İkili gruplar halinde yürütülecek çalışmada, her grupta bir öğrenci seçilen bir “farklı” kentli rolüne bürünürken (Örneğin: Çantalı turist, yaşlı, bebek arabalı anne, vb.) diğer öğrenci de onu güzergah boyunca takip ederek fotoğraflar ile belgeleyecek.

Neden Karaköy?:  Karaköy farklı ulaşım araçlarının (vapur, otobüs, tramvay, otomobil vb.); farklı kentsel altyapıların (köprü, altgeçit, park, otopark, vb.), farklı kentsel fonksiyonların (ticaret, ulaşım, turizm, vb.) ve farklı kent kullanıcılarının bir arada bulunduğu bir alan olarak seçildi.

Haritalama: Öğrenciler, farklı hem kendileri olarak hem de farklı rollere bürünerek deneyimledikleri alana ait verileri haritalar üzerinden işleyerek değerlendirecek, harita üzerine alana ait farklı okumalar ve odaklar belirleyerek bu çalışmaları görselleştirecekler.

Kampanya Tasarımı: Kent üzerine yapılan tüm bu okuma ve tespitlerin sadece ilgili kişilerin dikkatine sunulmaktan çıkarılıp kentin tüm kullanıcılarının dikkatine sunulmasını sağlayacak bir kampanya tasarlanacak. Bu kampanya, atölye bitiminden itibaren hayata geçirilecek şekilde, sosyal medyada aktif olarak, bienal döneminde belli bir kentsel alanda dikkat çekici etkinlikler ile görünür kılınabilecek. Kampanya için kullanılabilecek ürünler bu atölye kapsamında tasarlanacak. Kampanya atölye sonrasında öncelikle sosyal medyadan başlatılarak  bienal tarihine gelindiğinde genel kullanıcıların kentlerdeki tasarlanmış / tasarlanmamış noktalara özellikle dikkat ediyor hale gelmesi sağlanacak.

Atölye Yürütücüleri:

Banu Binat (Y. Mimar, TAG Platform), Erkan Nazlı (Mimar, TAG Platform), Neslihan Şık (Y. Mimar, TAG Platform), Zekiye Nazlı (Mimar, TAG Platfrom), Pete Kercher (EIDD Design for All Europe), Yelta Köm (Mimar, KPM Mimarlık)
Filed under: Atölye, Karaköy Olimpiyatları

About the Author

tarafından yazıldı

TAG Platform, Kasım 2008’de tasarımın lüks değil, güvenli ve yaşanabilir çevreler için temel bir ihtiyaç olduğu bilincini yaymak üzere kurulmuştur. Yürüttüğü atölye ve eğitimler, düzenlediği toplantı ve konferanslar ve yayınlar aracılığıyla “Herkes için Tasarım” fikrini yagınlaştırmak üzere çalışmalar yapmaktadır.

Mesaj Bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s