comment 0

Atölye | Karaköy Olimpiyatları 2012

21/26Mart tarihleri arasında “Herkes için Tasarım” Atölye Çalışması’nı İKSV Tasarım Bienali kapsamında Koray İnşaat sponsorluğunda gerçekleştirdik. Hedefimiz tasarım farkındalığı yaratmak için bir kampanya tasarlamaktı.

 “Gündelik hayatımızı sürdürürken içinde bulunduğumuz fiziksel çevre bizi engelliyor mu? Destekliyor mu?” sorusunu sorarak, çeşitli üniversitelerden katılımcılarımızla HERKES İÇİN bir KAMPANYA tasarlamaya başladık.

Herkes için tasarım nedir? İletişim tasarımı nedir? Kampanya tasarımı nedir? Konu başlıklarını ilk günden itibaren konunun uzmanlarından dinledik, birlikte tartıştık. Gündelik yaşamı zorlaştıran fiziksel engelleri deneyimlemek için katılımcılar ikinci gün değişik rollere bürünerek Karaköy’de alan çalışması yaptı. Karaköy farklı ulaşım araçlarının, farklı kentsel altyapıların, farklı kentsel fonksiyonların ve farklı kent kullanıcılarının bir arada bulunduğu ve bienal mekanlarının toplandığı bölge olduğu için seçildi.

Karaköy’ün günlük kullanıcılarının karşılaştığı engeller esprili oyunlar olarak kurgulanarak genel bir olimpiyat konsepti hazırlandı. 2012 Karaköy Olimpiyatları için poster alternatifleri , maskot ve sloganlar tasarlandı. Oyunların isim ve tanımları geliştirildi ve sembolleri tasarlandı. Bölgedeki trafik ve yaya yoğunluk haritaları süperpoze edilerek kusurluluk haritası hazırlandı ve maket üzerinde kusurluluk sembolleriyle uygulandı.

Kampanyanın devamı tüm bienal izleyicilerine girişte verilecek “Olimpiyat  Biletleri”‘yle sağlanacak. Sosyal / Geleneksel medya paylaşımı ve  interaktif harita aplikasyonları ile kampanyaya yaygın olarak katılım hedefleniyor.

27 Mart Salı günü Beyoğlu Gençlik Merkezi’nde sunumu yapılan kampanyamızı izleyin ve siz de katılın!

Filed under: Atölye, Karaköy Olimpiyatları

About the Author

tarafından yazıldı

TAG Platform, Kasım 2008’de tasarımın lüks değil, güvenli ve yaşanabilir çevreler için temel bir ihtiyaç olduğu bilincini yaymak üzere kurulmuştur. Yürüttüğü atölye ve eğitimler, düzenlediği toplantı ve konferanslar ve yayınlar aracılığıyla “Herkes için Tasarım” fikrini yagınlaştırmak üzere çalışmalar yapmaktadır.

Mesaj Bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s